fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

W regionie. Hołd bohaterom odzyskanej niepodległości

W Kujawsko-Pomorskiem niepodległość stawała się w  latach 1918–1920.1 stycznia 2025 r. w Mogilnie obchodzono rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotu do Macierzy, później 19–20 stycznia odzyskiwanie niepodległości przypominano w Więcborku i Bydgoszczy.

Uroczystości przypominały o dniu, w którym miejscowość odzyskała wolność, stając się częścią odradzającej się Polski. To było możliwe dzięki niezłomnej postawie naszych przodków, którzy wierzyli w przyszłość wolnej ojczyzny.

Podkreślano, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości i przekazywanie historii kolejnym pokoleniom, jak ważna jest wdzięczność wobec tych, którzy walczyli o wolność.

Dziś, kiedy  mamy obowiązek budować wspólnotę, w której każdy czuje się potrzebny i doceniony, kiedy nie jest to zadaniem łatwym wobec politycznych podziałów, uroczystości przypominające j o 123-letniej niewoli mogą być dobrą inspiracją do przemyśleń.

mogilno1   więcbork2 naklo

W dniu uroczystości rocznicowych przedstawiciele lokalnych społeczeństw gromadziły się pod pomnikami pamięci bohaterów, wysłuchiwano okolicznościowych przemówień, składano wieńce i wiązanki kwiatów u stóp pomników i tablic upamiętniających historyczne wydarzenia. Wśród delegacji nie zabrakło przedstawicieli partii i organizacji lewicy.

20 stycznia 1920 roku wojska polskie wkroczyły do Bydgoszczy, przejmując miasto z rąk niemieckich. Było to symboliczne wydarzenie, które zakończyło okres zaborów i zapoczątkowało nowy rozdział w historii miasta.

W 105. rocznicę tego faktu mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz miejskich, reprezentanci organizacji politycznych i samorządowych, kombatanci i młodzież zebrali się na Starym Rynku pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.

bydgoszcz3   bydgoszcz8

W delegacji składającej hołd bohaterom był Piotr Hemmerling – I wicewojewoda kujawsko–pomorski i lider Nowej Lewicy w województwie oraz radni bydgoscy, a w ich gronie radny Klubu Radnych Lewicy – Kazimierz Drozd.

Była tez reprezentacja bydgoskiego Koła Federacji Młodych Socjaldemokratów z przewodniczącym Julianem Błotnym-Brzuską.

W innym miejscu na Wzgórzu Wolności, pod tablicą „Pamięci żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych w Boryszewie koło Sochaczewa przez niemiecki Wehrmacht 22 września 1939 r. za to, że byli obrońcami Bydgoszczy” – wieniec złożyli Zdzisław Tylicki – wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, radny Nowej Lewicy i Mirosław Kozłowicz – zastępca prezydenta Bydgoszczy, lider Nowej Lewicy w Bydgoszczy.

Oby obchody 105. rocznicy walk wyzwoleńczych były okazją nie tylko do upamiętnienia trudnej drogi ku niepodległości, ale także do refleksji nad znaczeniem wolności i suwerenności w życiu współczesnych pokoleń, zwłaszcza, że żyjemy w niespokojnych czasach zbrojeń militarnych i wojen cybernetycznych.

Na fot. uroczystości w Mogilnie, Więcborku i Bydgoszczy.

Zobacz wideo relację z Bydgoszczy TUTAJ

Opr. nim, 20 stycznia 2025 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem