Działacze partii, jak ze znaczenia słowa wynika, to więcej niż szeregowi jej członkowie, to ludzie obdarzeni zaufaniem wyborców, funkcjami, kierujący strukturami od koła partii po zarządy, z krajowym włącznie. Są to także osoby aktywne społecznie w swoich środowiskach, realizujące niejednokrotnie ciekawe pasje i czerpiące satysfakcję ze swojej działalności. Wielu jest takich w kujawsko-pomorskiej Nowej Lewicy.
Nie sposób napisać o wszystkich, ale o niektórych przykładowo można i trzeba.
Krzysztof Gawkowski
Poseł, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy, wiceprzewodniczący Rady Krajowej Nowej Lewicy i… pisarz. Pasjonat kryminologii i kryminalistyki. Autor powieści „Piętno prawdy”, „Obudzić państwo”, „Cień przeszłości”, a ostatnio kryminału „Odnowa” z wątkami osadzonymi w Kujawsko-Pomorskiem. Mieszkańcy województwa mieli możliwość uczestniczenia w kilku spotkaniach autorskich. Twórczość posła dostrzeżona została także w projekcie „Czytamy Bydgoszcz” Fundacji „Nasza tradycja - nasza przyszłość”.
Piotr Hemmerling
Współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, członek Rady Krajowej i Zarządu Krajowego, a ponadto od wielu lat aktywny... strażak, od listopada ub.r. prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Nakle nad Notecią.
– To wielki zaszczyt i odpowiedzialność. Przez ostatnie 22 lata byłem wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego. Teraz przejmuję pełną odpowiedzialność za strażaków-ochotników z naszego powiatu. Czy dam radę? Myślę, że wspólnie z druhami - członkami Zarządu Oddziału Powiatowego, będziemy godnymi kontynuatorami kierunku, wyznaczonego przez dotychczasowego Prezesa Stefana Kubickiego, któremu serdecznie dziękuję za ponad 20 letnią służbę na tym stanowisku – mówił tuż po wyborze na prezesa.
3 maja, podczas powiatowych uroczystości Dnia Strażaka, które w tym roku odbywały się w Ślesinie gm. Nakło, były życzenia od Zarządu Oddziału Wojewódzkiego dla strażaków - ochotników z powiatu nakielskiego, a Ochotnicza Straż Pożarna w Ślesinie obchodziła w tym dniu 110 rocznicę powstania.
3 maja, podczas powiatowych uroczystości Dnia Strażaka, które w tym roku odbywały się w Ślesinie gm. Nakło, były życzenia od Zarządu Oddziału Wojewódzkiego dla strażaków - ochotników z powiatu nakielskiego, a Ochotnicza Straż Pożarna w Ślesinie obchodziła w tym dniu 110 rocznicę powstania.
Jan Szopiński
Poseł lewicy, jeden z najaktywniejszych mówców sejmowych, przewodniczący podkomisji stałej ds. obywatelskich, cudzoziemców i migracji, autor prawie 800 interpelacji poselskich. Sferą, której nie zaniedbuje w swej działalności jest nieustanne utrzymywanie kontaktów z różnorodnymi środowiskami społecznymi i zawodowymi w województwie, żeby wymienić dla przykładu – PCK, służba zdrowia, straż pożarna, związki zawodowe, sportowcy, w tym uczestnicy olimpiad specjalnych, amatorskie zespoły artystyczne. Szczególną jednak estymą poseł darzy organizacje senioralne, ich związki i uniwersytety trzeciego wieku. Jan Szopiński jest przez nich zapraszany i chętnie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach.
Michał Wysocki
Współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy oraz członek Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego. Działa na rzecz środowisk LGBT, zdrowego żywienia, stowarzyszeń onkologicznych, schronisk dla zwierząt. Zaangażowany od początku w pomoc Ukrainie, zbieranie i transport darów, a także ostatnio np. w domową naukę języka polskiego dla uchodźców.
Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją powrócił do pasji biegania, pokonując kolejne własne rekordy: od 5 km w styczniu br. do 21 km w marcu. Dystans i wybór trasy zależą od nastroju, czekających w danym dniu zadań, ale najczęściej zobaczyć go można w bydgoskich parkach, na Wyspie Młyńskiej lub na plenerowej siłowni.
– Najważniejsze, to znaleźć powody do biegania, a ono przynosi jasny umysł, poukładane myśli i zmienia ciało, daje poczucie wygranej. Pokonywanie wyzwań i osiąganie lepszych wyników przynosi mi dużo satysfakcji – mówi Michał Wysocki.
Rafał Heidek
Wiceprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej oraz współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Grudziądzu, ale także prezes grudziądzkiego Oddziału Zarządu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, zastępca szefa Sztabu WOŚP…
10 maja tak posumował swoją ostatnią akcję – kwestę zorganizowaną 3 maja w Fort Wielka Księża Góra - Muzeum w organizacji: – Udało nam się zebrać 2.418, 88 zł. Te środki pozwolą na rozpoczęcie pierwszego etapu z zaplanowanych prac konserwatorskich przy nagrobku śp. Konrada Ładosia, harcerza zmarłego w 1929 roku. Jego mogiła znajduje się na Cmentarzu Garnizonowym w Grudziądzu przy ul. 8 Pułku Ułanów Pomorskich.
W zbiórce naszemu Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami oddział Grudziądz pomogła grupa rekonstrukcyjna z Stowarzyszenia Garnizon Grudziądz oraz Pan Bartosz Ficerman. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom wspierających naszą akcję".
Krzysztof Kukucki
Członek Rady Krajowej i współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy we Włocławku, zastępca prezydenta miasta, rowerzysta, biegacz…
Najczęściej można go spotkać na ulicach Włocławka w kasku na głowie, albowiem dogląda miejskich inwestycji, remontów ulic i budów. Szczególnie bloków wznoszonych w ramach projektu wyborczego lewicy pn. Celulozowa. To przy takiej ulicy budowane są bloki z mieszkaniami dla mniej zamożnych mieszkańców, a włodarze miasta pozyskują na tę inwestycje liczne fundusze, z europejskimi włącznie. Ponadto Krzysztofa Kukuckiego można spotkać na rowerze, na którym przemierza wybudowane w mieście 220 km ścieżek rowerowych, a ich sieć nazywana jest: „Włowerem”.
Kukuckiego-biegacza można było ostatnio spotkać w Poznaniu, gdzie uczestniczył w kolejnej edycji Wings for Life. – To globalny, charytatywny bieg, w którym meta (w aucie) goni zawodników. W Polsce auto prowadził Adam Małysz, który złapał mnie przed 19 km. Wspaniała atmosfera, słoneczny Poznań i mnóstwo pozytywnej energii – wspomina zawodnik z Włocławka.
Mateusz Orzechowski
Członek Rady Krajowej Nowej Lewicy z Torunia, działacz stowarzyszenia „Młoda Lewica” i osoba, którą spotkać można podczas protestów i manifestacji związanych z klimatem, transformacją energetyczną, ale nie tylko. Ostatnio Mateusz Orzechowski był wśród organizatorów protestu ph. „Stop finansowaniu wojny!”.
„Państwa UE, w tym Polska, płacąc Rosji za gaz, ropę i węgiel finansują wojnę w Ukrainie. Chcemy pełnego, unijnego embarga na WSZYSTKIE paliwa kopalne z Rosji - gaz, ropę i węgiel. 900 milionów euro - tyle pieniędzy każdego dnia wpływa do budżetu Rosji z Unii Europejskiej za te surowce energetyczne. Domagamy się końca ery paliw kopalnych, które są fundamentem dla wojen na całym świecie.
Mimo deklaracji solidarności, kilku transz sankcji, a także finansowego i militarnego wsparcia Ukrainy przez państwa, które sprzeciwiają się tej wojnie, te same kraje wciąż zasilają wojenną machinę Rosji i reżim Putina. Kupując ropę, gaz i węgiel państwa UE od 24 lutego zasiliły budżet Kremla 35 miliardami euro, w tym samym czasie przeznaczając zaledwie 1 miliard na humanitarną pomoc ludziom w Ukrainie. “Przemysł paliw kopalnych zawsze wiążę się z przemocą” - zwracają uwagę aktywiści i aktywistki z Ukrainy. Chcemy wzmocnić ich głos. Razem wychodzimy na ulicę, by żądać embarga na paliwa kopalne z Rosji, innych autorytarnych reżimów, a także domagać się końca ery paliw kopalnych.
Spotykamy się w piątek, 6 maja, o godzinie 18:00, pod pomnikiem Kopernika!”.
– „W ten piątek pokazaliśmy siłę – napisał na FB Mateusz Orzechowski. Siłę osób, które żądają embarga na rosyjskie paliwa kopalne i zatrzymania wreszcie finansowania tej wojny. Dziękuję bardzo osobom z Klimatyczny Kopernik, Toruński Sztab Pomocy Ukrainie oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Toruń za zorganizowanie protestu! Nigdy nie mogę wyjść z podziwu nad tymi wszystkimi osobami, które jeszcze niedawno musiały uciekać ze swojego kraju, a już teraz mają siłę, żeby walczyć o jak najszybsze zakończenie tej wojny. Jesteście wielkie i wielcy!”.
Mirosław Kozłowicz
Członek Rady Wojewódzkiej, Zarządu Wojewódzkiego oraz współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy, zastępca prezydenta miasta. Miłośnik motoryzacji, a szczególnie tej dwukołowej z grupy Bractwa Harley-Davidson.
1 maja, zaraz po wiecu na placu Wolności, gdzie Rada Miejska Nowej Lewicy była jego organizatorem, a Mirosław Kozłowicz jednym z wiecowych mówców, popędził do Myślęcinka, gdzie odbywało się otwarcie dorocznego bydgoskiego sezonu motocyklowego. Zapamiętany zostanie moment, kiedy Mirosław Kozłowicz na swoim błękitnym rumaku wwoził na stadion „Polonii” Piotra Protasiewicza na miejsce ceremonii wpisania do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Osiągnięciem Mirka jest też w tym roku drugie miejsce na największych targach motorowych w Polsce "Warsaw Motor Show".
Dominik Cyryl Stejnbart
Sekretarz Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Toruniu, coraz częściej spotykany na terenie Aeroklubu Pomorskiego, gdzie trenuje loty szybowcem. Wola i upór zapewne zaowocują otrzymaniem licencji pilota, ale nic to – posiedzenia zarządu partii można przecież organizować zdalnie, a raczej zgórnie. W dopiero co rozpoczętym sezonie wodniackim może mu wtórować członek Rady Krajowej Nowej Lewicy z Torunia Marian Frąckiewicz – żeglarz. Itp., idt., powiedzmy, że ciąg dalszy nastąpi.
Nina Michalak
fot. z profili FB
12 maja 2022 r.