Przewodniczące parlamentarnych zespołów ds. praw kobiet – Wanda Nowicka, Katarzyna Kotula i Joanna Scheuring-Wielgus zaprosiły kobiety z różnych organizacji z całej Polski na konsultacje i dyskusje na temat: co dalej trzeba zrobić w sytuacji, kiedy obywatelski projekt ustawy dot. dopuszczalności aborcji został odrzucony przez Sejm w pierwszym czytaniu. W konsultacjach wzięły udział także przedstawicielki kobiet lewicy z Kujaw i Pomorza.
2 lipca w sali nr 118 w budynku Sejmu, niemalże spontanicznie zebrało się kilkadziesiąt działaczek, ale również popierających ich walkę mężczyzn z całej Polski. W konsultacjach, mimo złej burzowej pogody, wzięły udział także przedstawicielki kobiet z Kujaw i Pomorza, m.in. posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Czesława Augustinowicz z powiatu chełmińskiego, Kazimiera Janiszewska z Torunia i Joanna Hofman-Kupisz z Włocławka.
Organizatorki dokonały wprowadzenia do dyskusji, a potem debatowano na konkretne tematy:
- Co dalej po odrzuceniu przez Sejm projektu ustawy Inicjatywy „Obywatelskiej Legalna Aborcja bez Kompromisu”?
Wśród panelistek były: Agnieszka Czerederecka (Strajk Kobiet), Karolina Skowron (Akcja Demokracja), Natalia Broniarczyk (Aborcyjny Dream Team), Joanna Gzyra-Iskander, Katarzyna Łagowska (Centrum Praw Kobiet). Debatę prowadziła posłanka Katarzyna Kotula (przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Praw Reprodukcyjnych). - Sukces samodzielnych matek, czego można się nauczyć z tego doświadczenia? Tę debatę poprowadziła posłanka Monika Falej, a wśród panelistek były członkinie Stowarzyszenia Samotni Rodzice – Danuta Zduńczyk i Adriana Abramowska.
- Polityka, kościół, kobiety – dyskusję prowadziła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Ludności, Zdrowia i Rozwoju), a panelistkami były: Bożena Przyłuska (Kongres Świeckości), profesor Elżbieta Korolczuk i Agnieszka Gralf (pisarka).
Podsumowania konsultacji dokonała posłanka Wanda Nowicka (przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet).
Głos w jednym z paneli zabrała Joanna Hofman-Kupisz, radna lewicy, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Włocławka: „Realne szanse na liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce będą wówczas, kiedy dojdzie do zmiany władzy. Dlatego tak ważne jest, aby w przyszłym parlamencie większość stanowiły ugrupowania demokratyczne, w tym lewicowe z liczną reprezentacją kobiet wywodzących się zarówno ze środowisk politycznych, jak i pro kobiecych organizacji pozarządowych. Konsolidacja środowisk kobiecych wokół tematów rodziny przejawiająca się m.in. w tego typu spotkaniach będzie jednym z czynników, który przyczyni się do przyznania polskim kobietom takich praw, jakie już dziś mają kobiety w innych państwach.”.
Czesława Augustinowicz, wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy z powiatu chełmińskiego, po tym niemal całym dniu obrad w Sejmie – mówi, że „PiS mimowolnie skonsolidował środowiska kobiece wokół lewicy. Bo tylko nasze posłanki stanęły murem za dziewczynami prezentującymi w Sejmie projekt obywatelski ws. aborcji, nasze środowiska pomagały zbierać podpisy i wspierają kobiety, które są ciągane po sądach. Co dalej? Będziemy znowu zbierać podpisy i ponownie poddawać w Sejmie pod głosowanie, bo tylko przy takiej okazji możemy zaprezentować publicznie całą prawdę o aborcji, o podziemiu aborcyjnym, o wadach letalnych itd.”.
Opr. nim, 3 lipca 2022 r.