fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Projekty ustaw i uchwał wniesione przez KKP Lewicy od dnia 16 grudnia 2020 r. do 6 kwietnia 2021 r.

Projekty ustaw i uchwał wniesione przez Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Razem, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Roberta Biedronia) od dnia 16 grudnia 2020 r. do 6 kwietnia 2021 r.

1. Poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zniesienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W rezultacie zniesieniu ulegnie stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Dyscyplinarnej, jego Kancelaria, a wszyscy sędziowie tej Izby z mocy prawa przejdą w stan spoczynku. Projekt zakłada przywrócenie poprzedniego modelu rozstrzygania spraw dyscyplinarnych, który zakładał, że orzekają w nich sędziowie wybrani w drodze losowania. Utrzymani jednak zostaną ławnicy w Sądzie Najwyższym, którzy w sprawach dyscyplinarnych orzekać będą wspólnie z sędziami zawodowymi.

Przedstawiciel wnioskodawców: Krzysztof Śmiszek (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

 

2. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych 

Projekt przewiduje, że nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne będą mogli w okresie pobierania tego świadczenia podejmować pracę w jednostkach systemu oświaty bez utraty prawa do tego świadczenia.

Przedstawiciel wnioskodawców: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (bezp.)

Czytaj projekt tu!

3. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków

Projekt zmierza do stworzenia warunków szybkiej wymiany kopciuchów na odnawialne źródła energii w schroniskach górskich. Ustawa przewiduje, że inwestycje związane z termomodernizacją w budynki będące schroniskami górskimi zaliczane są do przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Dodatkowo, projekt przewiduje, że wysokość premii termomodernizacyjnej będzie wynosić 49% poniesionych kosztów, pod warunkiem, że w wyniku inwestycji nastąpi zamiana źródła energii na źródło odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji. Dodatkowo, jeżeli w ramach przedsięwzięcia zostanie zainstalowana mikroinstalacja odnawialnego źródła energii o mocy maksymalnej co najmniej 12 kW, premia termomodernizacyjna wzrośnie do 90% kosztów.

Przedstawiciel wnioskodawców: Przemysław Koperski (Nowa Lewica)

Czytaj projekt tu!

4. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

 Projekt zmierza do uzupełnienia i zwiększenia skuteczności pomocy dla przedsiębiorstw, którzy stracili znaczną część przychodów w związku z pandemią SARS-CoV-2. Dotychczasowa pomoc jest wybiórcza, zbyt niska i zbyt krótka. Projekt zakłada rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o wsparcie dla przedsiębiorstw z tzw. "Tarczy Antykryzysowej", wydłużenie terminu składania wniosków oraz czasu korzystania z pomocy.

Przedstawiciel wnioskodawców: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)

Czytaj projekt tu!

5. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości pochowania prochów zmarłego w grobie biournowym w ogrodzie pamięci, rozsypania prochów na polu pamięci oraz przechowywania urny z prochami w miejscu zamieszkania bliskich zmarłego. W ten sposób projekt rozszerza katalog dopuszczalnych, zgodnych z prawem sposobów pochowania zmarłego i dostosowuje polskie przepisy do rozwiązań występujących w innych krajach świata.

Przedstawiciel wnioskodawców: Monika Falej (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

6. Poselski projekt ustawy o zmianie ustaw – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo telekomunikacyjne

 Projekt przewiduje wprowadzenia instytucji tzw. "ślepego pozwu", czyli możliwości wnoszenia pozwów bez określenia danych osobowych pozwanego. Projekt zmierza do umożliwienia obywatelom dochodzenia na drodze cywilnej roszczeń o ochronę dóbr osobistych w przypadku naruszenia dóbr osobistych za pośrednictwem sieci Internet.

Przedstawiciel wnioskodawców: Joanna Scheuring-Wielgus (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

7. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej

 Projekt ustawy przewiduje zniesienie możliwości nieodpłatnego przekazywania Kościołowi katolickiemu na własność gruntów na Ziemiach Zachodnich i Północnych, które znajdują się w zasobach Państwowego Funduszu Ziemi albo w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Celem tej regulacji była rekompensata za nieruchomości pozostawione przez Kościół rzymskokatolicki na Kresach Wschodnich po II wojnie światowej. Cel ten został jednak, według wszystkich szacunków, już zrealizowany.

Przedstawiciel wnioskodawców: Krzysztof Śmiszek (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

8. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej

Projekt przewiduje zniesienie możliwości prowadzenia działalności duszpasterskiej w Krajowej Administracji Skarbowej na mocy porozumień między Szefem KAS a przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych. Jeśli ten projekt wszedłby w życie, w Krajowej Administracji Skarbowej przestaliby pracować kapelani, którzy pobierają wysokie wynagrodzenia ze środków publicznych.

Przedstawiciel wnioskodawców: Wanda Nowicka (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

9. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

Pod koniec 2020 r. media obiegła informacja o praktyce, która pojawiła się w pracach Krajowej Rady Sądownictwa w ostatnim roku. Jej członkowie celowo mnożyli posiedzenia zespołów i komisji KRS, by pobierać jak najwyższe diety. Niektórzy z nich zarabiali dzięki temu na pracach w KRS kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Projekt przewiduje zamknięcie takiej możliwości. Zakłada, że wszystkim członkom KRS będzie przysługiwała zryczałtowana, miesięczna dieta w kwocie 2000 zł.

Przedstawiciel wnioskodawców: Krzysztof Śmiszek (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

10. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny  

Projekt ustawy przewiduje wyłączenie przedawnienia w stosunku do umyślnych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, popełnionych na szkodę małoletniego oraz przestępstw przeciwko wolności seksualnej, popełnionych na szkodę małoletniego albo gdy treści pornograficzne obejmują udział małoletniego. Zgodnie z projektem przedawnienie nie będzie więc działać w stosunku do sprawców takich przestępstw, jak zabójstwo, ciężkie uszkodzenie ciała, ciężki uszczerbek na zdrowiu, a także pedofilia, kazirodztwo, sutenerstwo, stręczycielstwo czy kuplerstwo, których ofiarą jest małoletni. Dzięki tym rozwiązaniom pokrzywdzeni będą mogli skutecznie dochodzić swoich praw, a osoby, które te przestępstwa popełniły, mimo upływu czasu, będą mogły ponieść odpowiedzialność karną.

Przedstawiciel wnioskodawców: Joanna Scheuring-Wielgus (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

11. Poselski projekt ustawy o edukacji o zdrowiu i seksualności

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie na wszystkich etapach edukacyjnych, z uwzględnieniem wieku, etapu rozwoju oraz zdolności poznawczych uczniów, edukacji o zdrowiu i seksualności. Zgodnie z projektem treści te od czwartej klasy szkoły podstawowej byłyby realizowane w postaci odrębnego przedmiotu. Projekt zakłada, że kwalifikacje do jego nauczania będą miały osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku obejmującym treści związane z budową anatomiczną człowieka, profilaktyką zdrowotną oraz ochroną zdrowia. Projekt znosi też przedmiot "wychowanie do życia w rodzinie".

Przedstawiciel wnioskodawców: Wanda Nowicka (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

12. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny

Projekt ustawy przewiduje zmianę tytułu rozdziału XXV Kodeksu karnego z "Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości" na "Przestępstwa przeciwko wolności i autonomii seksualnej" oraz podniesienie kar za część przewidzianych nim przestępstw, w tym w szczególności zgwałcenie.

Przedstawiciel wnioskodawców: Anita Kucharska-Dziedzic (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

13. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie instytucji natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, które orzekane byłyby w sposób uproszczony w tzw. postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Projekt zakłada, że natychmiastowe świadczenia alimentacyjne miałyby stałą, ustaloną według algorytmu określonego w ustawie wysokość. Jeśli osoba uprawniona do alimentów uznałaby, że satysfakcjonuje ją ta kwota, mogłaby żądać orzeczenia alimentów w drodze alimentacyjnego nakazu zapłaty. Pozew w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym będzie wnoszony na urzędowym formularzu, bez rozprawy, na podstawie dowodów wskazanych w pozwie, w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia. Dzięki temu osoby uprawnione do alimentów uzyskają szybką i efektywną ochronę swoich praw. Rozwiązania przewidziane projektem nie wyłączają przy tym możliwości dochodzenia alimentów na dotychczasowych zasadach.

Przedstawiciel wnioskodawców: Anita Kucharska-Dziedzic (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

14. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym

Projekt ustawy przewiduje, że członkowie organów zarządzających i członkowie organów nadzorczych spółek, w których udział Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby akcji, są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Zgodnie z projektem, oświadczenia takie dotyczą ich majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową. Projekt przewiduje również tryb i formę składania tych oświadczeń. W założeniu, projekt ma zwiększyć poziom transparentności życia publicznego oraz standardów zarządzania mieniem państwowym. Projekt ma więc w szczególności wyeliminować ryzyko powstawania wątpliwości dotyczących majątku wspomnianych osób, jak miało to miejsce w przypadku Daniela Obajtka, prezesa Orlenu.

Przedstawiciel wnioskodawców: Anita Kucharska-Dziedzic (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

15. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów

Projekt ustawy przewiduje dodanie do katalogu podmiotów uprawnionych do dotacji z budżetu państwa Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni "Czarnego Pstąga" w Tarnowskich Górach zarządzanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnowskiej. Dzięki temu rozwiązaniu podmioty te pozyskają środki na bieżącą działalność i przeprowadzenie inwestycji, które zapewnią, że utrzymają się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Przedstawiciel wnioskodawców: Wanda Nowicka (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

16. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Projekt ustawy przewiduje, że w stanie epidemii i stanie zagrożenia epidemicznego pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika z powodu jego absencji chorobowej. Zgodnie z projektem od dnia ogłoszenia danego stanu zawiesza się bieg terminów, o których mowa w art. 53 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Jest to przepis, który umożliwia rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu choroby, która trwa dłużej niż 3 lub 6 miesięcy.

Przedstawiciel wnioskodawców: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (bezp.)

Czytaj projekt tu!

17. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy – Prawo przedsiębiorców

Projekt wprowadza prawo do urlopu dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz osób świadczących pracę na podstawie innej umowy niż umowa o pracę, w szczególności długotrwałych umów cywilnoprawnych. Projekt wprowadza możliwość krótkotrwałego, dobrowolnego zawieszenia działalności gospodarczej oraz zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne podczas urlopowego zawieszenia działalności gospodarczej.

Przedstawiciel wnioskodawców: Przemysław Koperski (Nowa Lewica)

Czytaj projekt tu!

18. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej 

Projekt przewiduje wprowadzenie dla pracowników domów pomocy społecznej pracujących w trudnych lub uciążliwych warunkach dodatku za warunki pracy. Dodatkowo, zgodnie z projektem okres pracy w domu pomocy społecznej będzie wliczał się do okresu wykonywania zawodu pielęgniarki.

Przedstawiciel wnioskodawców: Małgorzata Prokop-Paczkowska (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

19. Poselski projekt uchwały w sprawie wezwania Rady Ministrów do wniesienia projektu ustawy o przyjęciu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności

Projekt wzywa Radę Ministrów do nadania projektowi Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności statusu rządowego projektu ustawy i tym samym włączenia władzy ustawodawczej w prace nad tym dokumentem. Zgodnie z projektem, rząd nie będzie mógł przedstawić Komisji Europejskiej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności bez wcześniejszej zgody Sejmu i Senatu. Ograniczy to ryzyko, że Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi w nim rozwiązania, dzięki którym będzie mogło politycznie manipulować wydatkowaniem środkami unijnymi.

Przedstawiciel wnioskodawców: Beata Maciejewska (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

20. Poselski projekt uchwały w sprawie ustanowienia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej strefą wolności i równości dla społeczeństwa LGBT+

Projekt wyraża sprzeciw wobec przemocy werbalnej i fizycznej oraz dyskryminacji, z którą mierzą się przedstawiciele społeczności LGBT+. Służy też wzmocnieniu ideałów solidarności i sprawiedliwości społecznej oraz podkreśleniu wagi wartości wynikających z licznych wiążących Polskę zobowiązań międzynarodowych. 

Przedstawiciel wnioskodawców: Krzysztof Śmiszek (Wiosna)

Czytaj projekt tu!

21. Poselski projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości działań podejmowanych przez prokuraturę i Policję oraz inne organy administracji rządowej i podległe im formacje powołane do ścigania przestępstw w związku ze śmiercią Jolanty Brzeskiej

1 marca 2011 r. w Warszawie, w Parku Kultury w Powsinie zamordowana została Jolanta Brzeska. Postanowieniem z 8 kwietnia 2013 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie pozbawienia jej życia. 9 września 2016 r. śledztwo zostało podjęte na nowo przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie, a następnie przekazane Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. Żadne z tych postępowań nie doprowadziło do ustalenia sprawców tego czynu ani do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób prowadzących czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności tego zabójstwa. Przyczyny tego braku efektywności rodzą pytania o ich rzeczywiste tło. Z tego powodu projekt przewiduje powołanie Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości działań podejmowanych przez prokuraturę i Policję oraz inne organy administracji rządowej i podległe im formacje powołane do ścigania przestępstw w związku ze śmiercią Jolanty Brzeskiej.

Przedstawiciel wnioskodawców: Magdalena Biejat (Razem)

Czytaj projekt tu!

22. Poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 10. rocznicy zabójstwa Jolanty Brzeskiej

Projekt uchwały przewidywał wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej szacunku i podziwu dla odwagi i determinacji Jolanty Brzeskiej w walce o los poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji.

Przedstawiciel wnioskodawców: Magdalena Biejat (Razem) Projekt uchwalony.

Czytaj projekt tu!

23. Poselski projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Projekt przewiduje przywrócenie obowiązującego przed stanem epidemii trybu zwoływania posiedzeń komisji sejmowych. Zgodnie z projektem posiedzenia te będzie mógł znowu zwoływać przewodniczący komisji, a nie jak ma to miejsce obecnie, Marszałek Sejmu.

Przedstawiciel wnioskodawców: Wiesław Szczepański (Nowa Lewica)

Czytaj projekt tu!

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
© 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem